Turystyka

Skarby pomorskiej architektury: co warto zobaczyć?

Pomorze to kraina wyjątkowa, a wycieczki po niej są jedyną w swoim rodzaju lekcją historii. Co warto zobaczyć w ich trakcie? Jakie zabytki w tej części kraju zasługują na szczególne wyróżnienie?

Katedra w Pelplinie


Cysterskie opactwo w Pelplinie będzie wyjątkowo ciekawym punktem w programie wycieczki dla każdego miłośnika historii i sztuki sakralnej. Gotycka bryła zachwyca swymi rozmiarami, a w jej wnętrzu kryje się wiele cennych dzieł sztuki. Wielkie wrażenie robi ołtarz główny oraz gotyckie stalle, zachwyt wzbudzają też organy, pochodzące z XVII stulecia. Liczne rzeźby i obrazy, zabytkowe sklepienia – wszystko to sprawia, iż wizyta w tej katedrze może każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

Kościół Mariacki w Gdańsku


Gdański kościół jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w kraju. Wzbudza on zachwyt zarówno swoimi rozmiarami, jak i wnętrzem, w którym kryje się wiele cennych dzieł sztuki. Kościół ten znany jest przede wszystkim z zegara astronomicznego, pochodzącego z drugiej połowy XV wieku, oraz z kopi obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”. Liczne epitafia, rzeźba Pięknej Madonny Gdańskiej oraz gotyckie sklepienia – wszystko to wzbudza zachwyt wśród turystów i miłośników sztuki, dla których kościół Mariacki jest jednym z najważniejszych punków w programie wycieczki po Gdańsku.

Zespół zamkowo-katedralny w Kwidzynie


Ten zespół zamkowo-katedralny jest jedną z cenniejszych pamiątek z czasów średniowiecza. Ta gotycka budowla intryguje nie tylko swą sylwetką, ale i wieloma cennymi dziełami sztuki, które można ujrzeć w jej wnętrzu. Ciekawe freski z XVI wieku, kamienne płyty nagrobne oraz cela błogosławionej Doroty z Mątowów – oto najważniejsze atrakcje, które czekają na zwiedzających w tym miejscu.

Zamek w Malborku


To najsłynniejsza pamiątka po Krzyżakach oraz jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić Pomorze. Ta potężna budowla składa się z trzech zamków: Niskiego, Średniego i Wysokiego, a każdy z nich kryje w swych murach wiele tajemnic i cennych skarbów. Letni refektarz w Pałacu Wielkiego Mistrza, zamkowa kaplica oraz wystawy, pozwalające lepiej poznać dzieje zamku oraz nacieszyć się widokiem wyjątkowych wyrobów z bursztynu – oto atrakcje, dzięki którym wizyta na zamku w Malborku każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Wycieczki po terenie Pomorza mogą się okazać wspaniałą przygodą dla wszystkich miłośników sztuki. Nie brak tu cennych zabytków, które pozwalają w ciekawy sposób poszerzać wiedzę o przeszłości tej części kraju, nie brak dzieł sztuki, które wzbudzają zachwyt w oczach nawet tych najbardziej wymagających turystów. Pomorze zachwyca, a potężne zamki i wiekowe katedry zajmują bardzo ważne miejsce w tutejszym krajobrazie.

Similar Posts

Jeden komentarz w “Skarby pomorskiej architektury: co warto zobaczyć?
  1. Kościół Mariacki w Gdańsku i Gdańsk to skarb. Poza przepiękną architekturą, krajobraz urozmaica Motława.

Comments are closed.