Aktualności Pomorze

Kontrole ZUS na Pomorzu odkrywają nieprawidłowości w zwolnieniach lekarskich

Od początku bieżącego roku, pomorskie instytucje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podczas swoich inspekcji skierowanych na zwolnienia lekarskie wykazały nieregularności w blisko 590 sytuacjach. Suma zakwestionowanych świadczeń chorobowych wyniosła ponad 700 tysięcy złotych.

Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy dla województwa pomorskiego, przekazał informację w czwartek iż oddziały pomorskie ZUS przeprowadziły kontrolę korzystania ze zwolnień lekarskich przez około 2,1 tysiąca osób w ostatnim kwartale. Stwierdził, że „Prawo do otrzymania zasiłku zostało anulowane w 218 przypadkach. Kwota ta stanowi prawie 400 tysięcy złotych”.

Dodatkowo, od momentu rozpoczęcia tego roku, lekarze-orzecznicy ZUS wydali 5,9 tysiąca orzeczeń dotyczących zwolnień lekarskich. Cieszyński podkreślił, że „W rezultacie tych orzeczeń stwierdzono zdolność do pracy w 372 przypadkach oraz skrócono łączny okres zwolnień o 2880 dni”.

Dodał również, że w rezultacie tych inspekcji, zasiłki chorobowe zostały cofnięte na łączną sumę 312 tysięcy złotych.

ZUS przeprowadza dwa typy kontroli zwolnień lekarskich: sprawdza poprawność ich wykorzystania oraz prawidłowość procesu orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wystawiania zaświadczeń lekarskich. Jak tłumaczy rzecznik prasowy, ZUS w pierwszym przypadku sprawdza, czy pacjent używa zwolnienia zgodnie z jego celem i przestrzega zaleceń lekarza, a nie na przykład pracuje dodatkowo lub bierze udział w zawodach sportowych.

W drugim przypadku, lekarze-orzecznicy weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim jest nadal chora, a co za tym idzie, niezdolna do pracy. Cieszyński przypomina, że „Kontrole są zadaniem ustawowym. Środki, które ZUS wykorzystuje do wypłaty zasiłków pochodzą ze składek na ubezpieczenie chorobowe od wszystkich osób ubezpieczonych”.

Similar Posts