Aktualności Historia

Honorowanie stuletniego jubilata w gminie Sztum

Jan Małochwiej, obywatel gminy Sztum, zasilił szeregi osób, które dożyły wieku stulecia. Przedstawicielka lokalnej władzy samorządowej, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie, osobiście złożyła mu życzenia. W regionie pomorskim żyje niemal 200 osób, które przekroczyły wiek setki lat.

Informacja o uroczej rocznicy jednego z mieszkańców została podana przez Urząd Miasta i Gminy w Sztumie. Jan Małochwiej z Parpary świętował niedawno swoje setne urodziny. Jubilat przyszedł na świat 14 października 1923 roku jako jeden z pięciorga rodzeństwa – miał trzech braci i siostrę.

W 1939 roku doświadczył wysiedlenia na roboty przymusowe do Niemiec. W 1944 roku został włączony do armii niemieckiej, by później zostać pojmanym przez siły amerykańskie. Po tym okresie udało mu się dotrzeć do Francji, a następnie Anglii, gdzie służył w polskim wojsku. W roku 1946 powrócił do Polski i zamieszkał w miejscowości Uśnice, obecnie znanej jako Parpary w gminie Sztum – takie informacje zawiera biografia pana Jana, którą rodzina przekazała do urzędu.

Similar Posts