Atrakcje Wycieczki

Pomorze Gdańskie: co warto wiedzieć o tej krainie?

Pomorze Gdańskie jest krainą historyczno-geograficzną, która urzeka licznymi zabytkami i pięknymi widokami. Wycieczki po tej części kraju będą idealnym rozwiązaniem i dla tych, których interesuje przeszłość, jak i dla tych, którzy wolny czas chcą spędzić na łonie natury. Co warto wiedzieć o tej części kraju?

Pomorze Gdańskie to przede wszystkim liczne mierzeje, w gronie których wyróżniają się Mierzeja Helska oraz Mierzeja Wiślana. Ciekawą częścią Pomorza są Żuławy Wiślane, na terenie których nie brak miejsc leżących w depresji, czyli poniżej poziomu morza. Pięknymi lasami i jeziorami zachwyca Pojezierze Kaszubskie, mogące się pochwalić również najwyższym wniesieniem na Niżu Polskim – Wieżycą (329m. n. p.m.).

Pomorze Gdańskie jest też krainą niezwykle interesującą pod względem historycznym. Już w okresie cesarstwa rzymskiego ziemie te były chętnie odwiedzane przez kupców z zachodniej Europy. Szybko doceniono naturalne bogactwo tej krainy – bursztyn, którego pozyskiwanie stało się jednym z najważniejszych elementów lokalnej gospodarki. Dość wcześnie zaczęły się tu rozwijać ludzkie osady oraz takie gałęzie rzemiosła, jak kowalstwo oraz garncarstwo. Ziemie dzisiejszego Pomorza Gdańskiego dość często zmieniały swą przynależność państwową. Podbite przez Mieszka I, z czasem stały się teren urzędowania lokalnych władców, m. in. Gryfitów. Z czasem pieczę nad tymi ziemiami przejęli Krzyżacy, którzy władali Pomorzem Gdańskim aż do połowy XV wieku. O burzliwej historii tej krainy przypominają nam do dziś liczne zabytki. Są wśród nich unikalne perełki dawnej architektury, dzięki czemu kraina ta staje się atrakcyjnym kierunkiem niejednej wycieczki. Ciekawymi budowlami intryguje Gdańsk, zachwyt wzbudzają też Frombork oraz Malbork. Wycieczki po Żuławach Wiślanych to szansa na zapoznanie się z ciekawymi pamiątkami po menonitach, z kolei na Kaszubach czekają garncarskie pracownie oraz perełki ludowej architektury, zgromadzone m. in. na terenie skansenu we Wdzydzach Kiszewskich. Wszystkie te atrakcje wzbudzają zachwyt i sprawiają, że tereny Pomorza Gdańskiego zajmują ważne miejsce na liście najpopularniejszych kierunków krajoznawczych podróży po Polsce.

Similar Posts