Infrastruktura Inwestycje Pomorze

Pomorski samorząd otrzymuje kolejne pojazdy kolejowe do obsługi regionalnych połączeń

Województwo Pomorskie stało się gospodarzem nowych pojazdów kolejowych, które mają za zadanie obsługiwać połączenia na terenie regionu. Ostatnie zamówienie dotyczyło elektrycznego zespołu trakcyjnych przeznaczonych do podróży regionalnych oraz dwóch jednostek dwutrakcyjnych.

Zamówiony przez samorząd ostatni Elektryczny Zespół Trakcyjny (EZT) typu regionalnego został już odebrany. Kolejne jednostki, ale już typu aglomeracyjnego, mają pojawić się w latach 2025-2026.

Pierwszy zespół trakcyjny hybrydowy, napędzany zarówno energią elektryczną jak i spalinami, rozpoczął działalność na torach Pomorza. Wykonał swój inauguracyjny kurs z Gdyni do Kartuz w dniu 25 czerwca 2024 roku. Drugi taki pojazd ma ruszyć na tory następnego dnia, czyli 26 czerwca 2024 roku.

Wszystkie wspomniane jednostki są dziełem produkcji nowosądeckiego Newagu. Elektryczne składy zostały sfinansowane ze środków europejskich przeznaczonych dla Pomorza w ramach programu na lata 2021-2027, natomiast pojazdy hybrydowe otrzymały wsparcie finansowe z Polskiego Ładu.

Similar Posts