Polska scena prawnicza może doznać znaczących zmian, z Gdańskiem na czele. Dotychczas, osoby aspirujące do roli prokuratora lub sędziego były zmuszone do podróżowania do Krakowa lub Lublina w celu odbycia kształcenia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Jednakże od przyszłego roku sytuacja ta ma ulec zmianie. W budynku Uniwersytetu Gdańskiego planuje się otwarcie nowej filii tej ważnej instytucji szkolącej przyszłe elity prawnicze kraju.
W dniu 6 września Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego stała się miejscem podpisania listu intencyjnego dotyczącego tej sprawy. Tego dnia miało również miejsce ważne wydarzenie – podpisanie porozumienia pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości a gdańskim samorządem, które miało na celu promocję instytucji ławnika.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, założona w 2009 roku, jest jedyną centralną jednostką w Polsce odpowiedzialną za szkolenie sędziów i prokuratorów. W jej zakres obowiązków wchodzi prowadzenie aplikacji sędziowskiej, prokuratorskiej i ich odpowiedników uzupełniających. Głównym celem tych programów jest przygotowanie aplikantów do pełnienia ról sędziego, asesora sądowego, prokuratora i asesora prokuratury poprzez dostarczanie im niezbędnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności.
Chociaż pomysł utworzenia filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury na północy kraju pojawił się już jakiś czas temu, dopiero teraz zaczynają się jego realizacja. Planowana placówka gdańska, która ma powstać w przyszłym roku w budynku Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Kładki 24, będzie trzecią taką jednostką w kraju. To pierwsza tego typu placówka na terenie północnej Polski, mająca za zadanie kształcić kadry dla potrzeb prokuratury i sądów.