Aktualności Infrastruktura

Gdańsk: Plany na nowe przejścia dla pieszych

Planowane jest skonstruowanie czterech nowych przejść dla pieszych w najbliższej okolicy dworca głównego PKP w Gdańsku. Planowany czas realizacji, czyli budowy, jak się przewiduje, ma trwać nieco dłużej niż pół roku. Jeżeli wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z harmonogramem, nowe przejście powinno być dostępne dla mieszkańców do końca 2021 roku. Ponadto, na największej ulicy miasta jest planowane stworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych. Zlokalizowane będzie ono na linii granicznej między dzielnicami Zaspa i Wrzeszcz.

W ciągu ostatnich kilku lat Gdańsk doczekał się kilku naziemnych przejść dla pieszych. Znalazły one swoje miejsce na ulicy Podwale Przedmiejskie, w pobliżu Bramy Wyżynnej, a także blisko Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Teraz planowana jest budowa dodatkowego przejścia w sąsiedztwie dworca PKP Gdańsk Główny. Dla tego celu przewidziano kwotę 13,8 mln zł w budżecie miasta. Wszystkie cztery oferty, które zostały złożone w odpowiedzi na ogłoszenie, mieszczą się w wyznaczonym budżecie. Oferty są obecnie analizowane.

Budowa zaplanowanego przejścia powinna trwać około siedem miesięcy (27 tygodni) od momentu podpisania umowy. Natomiast odbiór prac ma zająć nie więcej niż siedem tygodni po ich ukończeniu.

Nowe przejście dla pieszych w sąsiedztwie głównego dworca PKP będzie wyposażone w sygnalizację świetlną. Będzie ona dostosowana do systemu funkcjonującego przy pobliskim węźle Hucisko. Długość cyklu świateł zostanie tak zaplanowana, aby piesi mieli możliwość przekroczenia obu jezdni na jednym zielonym sygnale. Przejście zostanie również przystosowane do potrzeb rowerzystów, dla których zostaną przewidziane specjalne sygnalizacje i oznakowania. Ruch rowerowy będzie obsługiwany po zewnętrznej stronie przejścia, co zapobiega potencjalnym konfliktom z pieszymi – informuje oficjalny portal miasta Gdańska.

Similar Posts