Aktualności

Blokada stada świni po wykryciu ognisk ASF w województwie kujawsko-pomorskim

Na podstawie otrzymanych wiadomości od wojewódzkiego inspektoratu weterynarii z siedzibą w Bydgoszczy, po stwierdzeniu obecności Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w powiecie chełmińskim, podjęto decyzję o przeprowadzeniu uboju profilaktycznego w kolejnym gospodarstwie. Dodatkowo, nałożono restrykcje na ponad 100 hodowli świń.

Przypomnijmy, że pierwsze ognisko ASF na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zidentyfikowano ostatnio w piątek (2.08) w Kałdusie, leżącym w gminie Chełmno. Dwa dni później potwierdzono obecność choroby także w kolejnym gospodarstwie znajdującym się w Starogrodzie. Liczebność zwierząt utrzymywanych w tych gospodarstwach wynosiła odpowiednio 37 i 127 sztuk.

Specjaliści ds. weterynarii podjęli również decyzję o prewencyjnym wybiciu jeszcze jednego stada znajdującego się blisko jednego z ognisk. W tym gospodarstwie hodowano 15 świń.

Zgodnie z wydanym przez wojewodę kujawsko-pomorskiego rozporządzeniem, wokół ognisk ASF wyznaczono specjalne obszary: zapowietrzony, obejmujący teren w promieniu 3 km od ogniska, oraz zagrożony, rozciągający się na przestrzeni 10 km od miejsca wystąpienia choroby.

Informacje uzyskane od wojewódzkiego inspektoratu weterynarii w Bydgoszczy wskazują, że obszar zapowietrzony dotyczy jedynie części powiatu chełmińskiego i obejmuje 13 stad liczących razem 890 zwierząt. Natomiast obszar zagrożony obejmuje fragmenty trzech powiatów: chełmińskiego (50 stad, 2076 świń), świeckiego (65 stad, 5442 świń) i bydgoskiego (6 stad, 285 świń).

Warto dodać, że znalezienie się w obszarze zapowietrzonym skutkuje blokadą stada na okres 40 dni, natomiast obszar zagrożony nakłada restrykcje na okres 30 dni.

Obecnie prowadzone jest dochodzenie epizootyczne mające na celu ustalenie drogi przeniesienia choroby do powiatu chełmińskiego. Na chwilę obecną, najbardziej prawdopodobne wydaje się być rozpowszechnienie wirusa przez koła maszyn rolniczych.

Similar Posts